TESTER REGULATORÓW NAPIĘCIA aVR-012
2014-04-22 13:31:15

 

 

- obsługa wszystkich protokołów sterowania 

- określenie minimalnej wymaganej impedancji wirnika dla testowanego regulatora napięcia

- dwa wyjścia statora

- ochrona przed zwarciem

- napięcie 12, 24V

- dźwiękowa sygnalizacja trybów i wyświetlania na ekranie LCD

Jedną z ważnych funkcji testera okazuje się określanie minimalnego oporu wirnika dla danego regulatora napięcia, przy którym regulator nie ulegnie uszkodzeniu z powodu przegrzania. W dzisiejszych czasach, producenci alternatorów zwiększają przekroje przewodów uzwojenia wirnika alternatora aby zwiększyć jego moc bez konieczności zwiększania gabarytów alternatora co powoduje oczywiście zmniejszenie oporności uzwojenia wirnika.

Producenci na rynek wtórny nie nadążają za zmianami i sprzedają regulatory nie biorąc pod uwagę tych realiów i nie umieszczając odpowiedniej informacji w swoich katalogach.

W takich alternatorach bez problemu pracują oryginalne regulatory ale nie zawsze są one dostępne, nie wspominając o cenie.....

 I stąd biorą się znane kłopoty : do alternatora z wirnikiem o niskim oporze uzwojenia zakładamy regulator napięcia, ... alternator wzbudza się i działa.....na drugi dzień (albo nieco później) alternator wraca z uszkodzonym regulatorem :( .  Wymieniamy regulator, przepraszamy klienta i sytuacja się powtarza.... z tym, że teraz klient jest już bardzo niezadowolony a my tracimy kolejny regulator....

Aby uniknąć takiej sytuacji możemy zmierzyć opór uzwojenia wirnika i porównać go z wartością pokazaną na wyświetlaczu testera aVR-012 . Jeśli wartość wskazana na wyświetlaczu będzie większa niż zmierzona - regulator wkrótce odmówi współpracy. :)